Oglądając filmy szpiegowskie z lat 80. czy 90., często możemy natknąć się na futurystyczne technologie, takie jak skanowanie odcisków palców czy oka. Technologie te opierają się na biometrii, nauce zajmującej się badaniem zmienności populacji organizmów i są nam bliższe niż może się wydawać. Producenci telefonów komórkowych od lat wykorzystują takie technologie m.in. w celu odblokowania urządzenia przez użytkownika (FaceID w telefonach marki Apple czy odblokowywanie odciskiem palca w urządzeniach Samsunga). Od czerwca 2009 r. odciski palców wykorzystywane są także w celu dalszej weryfikacji w naszych paszportach. Teraz biometria ma szansę zaistnieć w kolejnym aspekcie naszego codziennego życia – płatnościach bezdotykowych.
Czym dokładnie jest biometria?
„Biometria jest nauką zajmującą się pomiarami istot żywych w celu określenia ich indywidualnych cech. Nauka ta znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie w takich dziedzinach, jak: weryfikacja tożsamości, autoryzacja dostępu do systemów informatycznych, czy identyfikacja. Zaawansowanie badań nad biometrią, skuteczność metod, minimalna możliwość pomyłki w weryfikacji, wpłynęły na coraz powszechniejsze wykorzystanie biometrii w dokumentach.” czytamy na stronie Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.
Cechy badane przez biometrię dzielone są na cechy fizyczne oraz cechy behawioralne. Cechy behawioralne to m.in. sposób chodzenia czy podpis odręczny i sposób pisania na klawiaturze. Cechy fizyczne są natomiast indywidualne i niepowtarzalne u każdego człowieka i są to np. linie papilarne, geometria ucha czy tęczówka i siatkówka oka.
Płatności okiem i twarzą prosto z Wrocławia
Pionierem zaawansowanych płatności biometrycznych w Polsce i na świecie jest firma PayEye z Wrocławia. Jako pierwszym udało im się skutecznie połączyć jednoczesne rozpoznawanie oka i twarzy, tworząc jeszcze bezpieczniejszy model płatności biometrycznej. Firma skupia się także na jak najlepszym zaprojektowaniu swoich usług zbierając informacje od realnych użytkowników. Dwa lata temu przeprowadzony został ich pierwszy pilotaż na teranie Wrocławia umożliwiający klientom płacenie opierające się na analizie tęczówki oka. Przeprowadzenie takiej próby w niekontrolowanych warunkach, w różnych porach roku i przy różnym nasłonecznieniu, a przede wszystkim na ponad 2 tys. użytkowników pozwoliło na dalszy rozwój technologii stosowanej przez PayEye.
Współzałożyciel i prezes PayEye, Daniel Jarząba w wywiadzie dla serwisu komputerswiat.pl odniósł się także do obaw i wątpliwości jakie mogliby mieć użytkownicy w stosunku do płatności biometrycznych. Tak jak kilka lat temu, gdy wprowadzono system płatności zbliżeniowych (technologia NFC) obawiano się, że zostanie wykorzystana ona przez złodziei tak i dziś nowa technologia spotyka się nie tylko z ekscytacją, ale i strachem.
„To naturalne, że akceptacja nowych technologii wymaga czasu. Biometria jest dla nas bardzo osobistym identyfikatorem, dlatego też dużą wagę przywiązujemy do edukacji i świadomego upowszechniania oraz bezpiecznego z niej korzystania.
Wiemy, że każda technologia potrzebuje czasu. Do dziś są ludzie, którzy płacą gotówką i nie używają kart, […] jednak każdy z nas podświadomie chce żyć bezpieczniej i wygodniej, a płacenie bezdotykowe daje nam niesamowity komfort płatności. Nasze rozwiązanie jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Po pierwsze – nie ma możliwości dokonania płatności nie intencyjnie, to znaczy nie mając świadomości, że się płaci, a po drugie nasze terminale są zabezpieczone przed każdą formą oszustwa takiego jak, podstawienie zdjęcia, filmu czy jakiegokolwiek innego wizerunku “cudzego oka”.” zapewnia Daniel Jarząba.
Dziś prezes PayEye ma nadzieję na dalszy rozwój i ekspansję nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Wierzy i ma nadzieję na to, że firmy takie jak VISA czy MasterCard zainteresują się technologiami PayEye i będą chciały testować je w oferowanych przez siebie usługach.
Źródła:
cpd.gov.pl/technologia/biometria/
komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/platnosc-okiem-juz-jest-rozmawiamy-ze-wspolzalozycielem-payeye-o-biometrii-i-jej/p8lx39r
innowacje.dp.org.pl
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.
Jesteśmy grupą osób, którym zależy na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w nierównej walce na bardzo konkurencyjnym rynku w Polsce. Zapraszamy na Bieszczadzką Integrację Operatorów Telekomunikacyjnych, która odbędzie się w dniach 03-05 września 2024r. (wtorek-czwartek).
Spotkanie skierowane jest do właścicieli wybranych firm telekomunikacyjnych oraz kadry zarządzającej, którzy chcieliby posłuchać oraz opowiedzieć o sprawdzonych i działających rozwiązaniach w prowadzeniu biznesu telekomunikacyjnego. Nie będą to jednak nudne wykłady ale spotkanie w luźnej atmosferze przy inspirujących rozmowach, dobrym jedzeniu, wybornych trunkach i doborowym towarzystwie.
Na miejsce tego wyjątkowego spotkania wybraliśmy Eden Rajskie SPA położone w Bieszczadach, bezpośrednio nad rzeką San, nieopodal Jeziora Solińskiego. Obsługa tego wyjątkowego miejsca zadba o atmosferę relaksu, a Państwo zdecydują czy najlepiej o biznesie rozmawia się w basenie, saunie, jacuzzi, czy przy zastawionym stole, podczas spaceru w górach a może w kajaku podczas spływu. Zależy nam na kameralnym charakterze spotkania tak aby każdy z każdym miał okazję porozmawiać, dlatego liczba miejsc jest ograniczona.
W dniu 19 marca br. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podpisał umowę o powierzenie grantu "Cyberbezpieczny Powiat Wałbrzyski", który został wybrany do dofinansowania w konkursie grantowym pn. „Cyberbezpieczny Samorząd”, realizowanym w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe. Działanie 2.2. – Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa”.
czytaj więcejKongres Prawny EY Law to nie tylko miejsce wymiany wiedzy, ale także platforma budowania wspólnych rozwiązań na rzecz przyszłości. Nasze panele, prelekcje i dyskusje to unikalna okazja do zdobycia nowych perspektyw i rozszerzenia horyzontów zawodowych.
Zapraszamy już we wtorek 19 marca 2024 roku w godz. 9:30 - 14:00.
Kongres Prawny odbywa się w formule online. Rejestracja jest bezpłatna.