Odkąd w październiku 2021 r. szef Facebooka, a teraz już Meta Platforms, Mark Zuckerberg ogłosił swoje wieloletnie plany na rozwijanie innowacyjnego wirtualnego świata, koncept metaverse wydaje się nie schodzić z pierwszych stron gazet. Mimo tego ta fascynująca technologia wciąż wydaje się dla wielu abstrakcyjna i niezrozumiała. Niektóre jej elementy są nam jednak już znane, m.in.:
Perspektywa koegzystowania między światem realnym a wirtualnym, gdzie będziemy mogli pracować, spotykać się z innymi ludźmi, podróżować, kupować przeróżne produkty, krótko mówiąc żyć, jednocześnie fascynuje i przeraża. Mimo tego liderzy branży technologicznej tacy jak właśnie Meta Platforms czy Neuralink z kontrowersyjnym Elonem Muskiem na czele już dziś zapowiadają technologie, których zadaniem będzie zatarcie granic między tymi światami, by w ostateczności niemal w całości je połączyć i przenieść nasze życie do metaverse.
Nowa wersja internetu
Podczas wspomnianego już wcześniej wystąpienia Marka Zuckerberga, szef Meta Platforms określił metaverse także jako następcę internetu mobilnego. Nowa rzeczywistość ma być dostępna poprzez VR (wirtualną rzeczywistość), AR (augmented reality – rzeczywistość rozszerzoną), PC i wszystkie urządzenia mobilne, czyli smartfony, tablety czy konsole do gier.
Choć metaverse stworzona według wizji Zuckerberga nie jest pierwszą próbą połączenia świata wirtualnego z rzeczywistością (powstały już i działają inne platformy, głównie do gier m.in. Roblox, Fortnite czy The Sims), jego wersja idzie o krok dalej. Rozwija ona technologie takie jak AI (sztuczna inteligencja), blockchain, Internet of Things (Internet Rzeczy), edge computing i cloud computing i łączy je ze sobą, budując pełne doświadczenie cyfrowe dla użytkownika. W metaverse będziemy mogli nie tylko oglądać, ale wchodzić w interakcje z innymi tak jak w prawdziwym świecie, czuć smaki i zapachy, odczuwać przez dotyk. Chcąc kupić jakiś produkt towarzyszyć nam będzie wszystkowiedzący asystent i tak jak w realnym świecie będziemy mogli produkt dotknąć, obejrzeć z każdej strony, a nawet zajrzeć do środka. Mówiąc krótko metaverse ma stać się dla nas elementem tak naturalnym, że nie będziemy zauważać jak łączy się i przenika naszą rzeczywistość.
Jednocześnie rozwój technologii i innowacji związanych z metaverse zyskuje na popularności i pojawia się coraz więcej technologicznych start-upów, także w Polsce, których głównym celem jest ich dalsza rozbudowa. Wielu przedsiębiorców inwestuje w pierwsze rozwiązania związane z metaverse chcąc już teraz urozmaicić profil swoich usług i produktów. Inwestowanie w technologie związane z metaverse jest także niemal pewną szansą na ogromne zyski i ekspansję. Już teraz są one niezwykle wypłacalne, a w przyszłości będą jedynie zyskiwać na wartości.
„W grudniu 2021 r. Bloomberg podał wartość 800 mld USD dotyczącą 2024 r. – w porównaniu z 470 mld USD w 2020 r. Na połowę tej sumy będzie się składał segment gier (np. Roblox, Microsoft i przejęty przez niego za ponad 68 mld USD Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two, Tencent), na drugą część – inne formy rozrywki, w tym koncerty, wydarzenia sportowe, filmy oraz różne rodzaje działalności związane z mediami społecznościowymi. Citi GPS w obszernej analizie „Metaverse and Money”, z marca 2022 r., oszacował liczbę aktywnych użytkowników w trójwymiarowej wirtualnej przestrzeni na 5 mld osób, a potencjał rynku na kwotę 8–13 bln USD w 2030 r. To niewiele mniej niż obecna wartość całej światowej, cyfrowej gospodarki. Według ekonomistów, z firmy consultingowej Analisys Group, potencjalna wartość metaverse może wynieść w 2031 r. 3 bln USD.” czytamy w artykule opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Marzenie o innym świecie
Koncept metaverse może wydawać się niezwykle futurystyczny, a jednak samo pojęcie wywodzi się z napisanej w poprzednim stuleciu powieści science fiction „Snow Crash”. Pojęcie metaverse to zbitek słów „meta” i „universe”. W książce Neala Stephensona z 1992 r. akcja rozgrywa się w dystopijnym świecie rządzonym przez chciwe korporacje, w którym ludzie uciekają przed swoimi problemami do cyberprzestrzeni gdzie poruszają się jako awatary – metaverse. Wizja metaverse wyłaniająca się z tego materiału nie jest więc w żadnym stopniu przychylna czy optymistyczna; wręcz przeciwnie – wydaje się być opowieścią przestrzegającą nas przed dalszym rozwojem kapitalizmu oraz kultury korporacji, ponieważ są one dla naszego świata destrukcyjne.
Czy dzisiejsi giganci technologiczni tacy jak Meta Platforms, Google czy Apple będą w stanie wygenerować dla szerokiej publiczności wirtualny świat nie będący realizacją tej pesymistycznej wizji? Już samo wykorzystanie terminu z materiału źródłowego tak obciążonego negatywnymi konotacjami wydaje się być niefortunne. Tylko czas pokaże czy technologie związane z metaverse i stojący za ich rozwojem milionerzy zdołają wyprodukować wirtualną rzeczywistość dostępną dla wszystkich i nie działającą na niekorzyść naszej planety.
Źródła:
parp.gov.pl/component/content/article/82285:swiatowe-trendy-w-innowacyjnosci-czy-metaverse-ma-szanse-zmienic-nasza-rzeczywistosc?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp
parp.gov.pl/component/publications/publication/monitoring-trendow-w-innowacyjnosci-raport-12
innowacje.dp.org.pl
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.