Prawie 70 robotów i blisko 50 startujących – wałbrzysko –szczawieńskie zawody „T_ BOT” zyskały rangę drugich co do wielkości w Polsce. Impreza przyciągnęła do T-Parku rzesze fascynatów nowych technologii, którzy rywalizowali o miano najlepszych 5 kategoriach. Zawodnicy wystawiali sowich zmechanizowanych podopiecznych między innymi w tak zwanym Freestyle. Roboty miały przede wszystkim zachwycić publiczność pokazując swoje możliwości. Linefollower to podążanie po wyznaczonej trasie. Wygrywał ten, który drogę pokonał w najkrótszym czasie. Kategoria sumo, chyba najbardziej spektakularna i wzbudzająca największe emocje, to już walki robotów. Zwycięzca mógł być tylko jeden – ten któremu udało się zepchnąć przeciwnika z maty. - Każdy stara się zaprogramować robota tak, aby był jak najszybszy, najsilniejszy i najbardziej zwrotny. Nie jest to łatwe, gdyż w gruncie rzeczy próbuje pokonać zasady fizyki - tłumaczy Dariusz Cisek, współorganizator zawodów „T_BOT 2012”. Wałbrzyscy wynalazcy robotów, trenują właśnie pod okiem Dariusza Ciska, nauczyciela w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”. Tam konstruowane są maszyny oraz wgrywanie jest do nich oprogramowanie. To właśnie od napisanego kodu zależy głównie efektywność robotów. Ich architektura schodzi tutaj na drugi plan. - Wygrywa ten kto napisze sprytniejszy program i w cwańszy sposób wykorzysta możliwości sensorów robota. Oczywiście liczy się również szczęście, ale bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności nie mamy szans na zwycięstwo – mówi Dariusz Cisek Podczas zawodów „T_BOT”, zaprezentowały się również firmy, które są importerami zestawów do samodzielnej konstrukcji robotów. Choć nie jest to tanie hobby, zainteresowanie robotyką wciąż wzrasta. Powiększają się również możliwości takich maszyn. - Ciekawą ofertą jest robot – saper, który cieszy się dużym powodzeniem u kupujących . Posiada on wysięgnik z chwytakiem, dzięki któremu może unosić niewielkie przedmioty. Dodatkowo zainstalowano kamerę, która umożliwia podgląd przenoszonego obiektu. – opisuje Maciej Kobylański, właściciel firmy „Neo Robots”. Za kolebkę robotyki uważa się Japonię oraz Koreę Południową.
W Polsce ta dziedzina dopiero raczkuje, choć otwiera się coraz więcej kierunków z nią związanych. Specjaliści zgodnie twierdzą, że daleko jeszcze do czasów, w którym organizm cybernetyczny, będzie ciężki do odróżnienia od prawdziwego człowieka. - Nie chciałbym kiedyś pomylić pięknej blondynki, z mechanicznym robotem – śmieje się Dariusz Cisek. Pamiętajmy również, że hipotetyczna przyszłość znana między innymi z takich filmów jak „Terminator” Jamesa Camerona, nie skończyła się dla rodzaju ludzkiego zbyt optymistycznie… Red.
Źródło: 30minut
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.