Wiele wskazuje na to, iż czasy w których pozyskiwanie środków zewnętrznych przez wałbrzyskie starostwo, przeważnie kończyło się mniejszym lub większym skandalem, odchodzą do przeszłości. Nowy starosta zmienił politykę urzędu w tym zakresie, zbudował zespół do pozyskiwania zewnętrznych pieniędzy, otworzył się też na współpracę z organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami, aby wspólnie starać się o unijne i rządowe dotacje. Strategia, którą obrało starostwo jest prosta.
- Trzeba wykorzystywać każdą okazję na pozyskanie środków zewnętrznych, bo pieniądze te poprawiają jakość życia mieszkańców powiatu- mówi starosta wałbrzyski Robert Ławski. Już od stycznia nowego roku, za 100 tysięcy złotych z funduszy unijnych realizowane będą dwa projekty dla 90 uczniów szkół powiatowych. Uczniowie z terenów wiejskich wezmą udział w warsztatach fotograficznych połączonych z wykonywaniem zdjęć w plenerze pod okiem profesjonalnych fotografów. Młodzież ze szkół w Głuszycy, Czarnym Borze i Walimiu przejawiająca zainteresowania do przedmiotów ścisłych, będzie natomiast miała okazję konstruować roboty. Przy współpracy z Fundacją Sowiogórską, wałbrzyskie starostwo pozyskało 25 tysięcy euro na opracowanie i uruchomienie portalu internetowego poświęconego turystyce rowerowej powiatu wałbrzyskiego w trzech wersjach językowych.
Współpraca starostwa z gminami Mezimesti i Nechnice w Czechach oraz miastem Borysław na Ukrainie, zaowocowała pozyskaniem prawie 10 tysięcy euro z Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Glacensis. Pieniądze spożytkowane będą na zacieśnienie współpracy polsko-czeskiej. Najmłodsi sportowcy z Polski i Czech zmierzą się na boisku piłkarskim walcząc o puchar Małego Euro 2012, dorośli miłośnicy sportowego trybu życia będą mieli okazję wzięcia udziału w Festiwalu Nordic Walking. Głównym celem zawodów będzie integracja pokoleniowa, międzynarodowa i społeczna. Starostwo aplikuje także o prawie 25 tysięcy euro na stworzenie tzw. mobilnego przewodnika.
- Będzie to usługa przeznaczona do wykorzystywania przez telefony komórkowe - mówi rzecznik urzędu Monika Bisek. - Wraz z aplikacją powstanie spójny z nią system identyfikacji i informacji turystycznej Ziemi Wałbrzyskiej w postaci: tablic drogowych, drukowanych materiałów informacyjnych oraz informacji o atrakcjach na stronie internetowej. Usługa mobilnego przewodnika polega na przygotowaniu i udźwiękowieniu opowiadań o atrakcjach Powiatu, które będą dostępne pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu lub po wysłaniu kodu atrakcji sms-em- relacjonuje Bisek. O pieniądze z zewnętrznych funduszy zaczęły także bardziej aktywnie walczyć jednostki samorządowe podległe starostwu. Ponad milion dwieście tysięcy złotych wywalczył najlepszym wnioskiem w województwie, Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu. Projekt, który ma być realizowany do końca 2013 roku, będzie służył wsparciu urzędu pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej mieszkańców regionu oraz pozwoli pracownikom wypracować korzystny dla osób bezrobotnych model współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Starostwo zaczęło także, aktywniej starać się o zewnętrzne pieniądze na tzw. projekty twarde. Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło do kasy powiatu blisko 3 miliony złotych.
- Za te pieniądze wyremontowaliśmy drogi powiatowe na odcinku od Kolc do Sierpnicy w gminie Głuszyca oraz dach budynku Zespołu Szkół Nr 4 przy ul. Sokołowskiego w Wałbrzychu- mówi Robert Ławski.- Trzecia transza pieniędzy z ministerstwa pozwoliła na wyremontowanie nawierzchni ulicy Wyszyńskiego na odcinku od ulicy Wrocławskiej do ulicy Broniewskiego w Wałbrzychu – dodaje starosta. Starania Roberta Ławskiego oraz posłanki na sejm Katarzyny Mrzygłockiej doprowadziły także do tego, iż w tym rokustarostwo mogło przeznaczyć 5,5 miliona złotych na dokończenie budowy strażnicy przeciwpożarowej zlokalizowanej obok Podzamcza. Pieniądze wywalczono w kilku miejscach. - 250 tysięcy złotych było zapisane na ten cel w budżecie województwa. W marcu tego roku dodatkowe prawie 1,5 miliona złotych dołożył wojewoda. Później starosta Ławski i posłanka Mrzygłocka lobbowali za tym projektem w MSWiA i udało się w ten sposób doprowadzić do tego, że ministerstwo dołożyło jeszcze 4 miliony złotych na zakończenie zadania – mówi rzeczniczka starostwa. W kolejce do dofinansowania czekają jeszcze trzy projekty złożone do programów finansowanych z funduszy unijnych. Każdy z budżetem około 2 milionów złotych. – Pierwszy projekt ma za zadanie dofinansować zajęcia pozalekcyjne w trzech wałbrzyskich szkołach, które prowadzi starostwo. Dwa kolejne to projekty innowacyjne, przygotowane we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Ich zadaniem będzie wspierania osób niepełnosprawnych- mówi Monika Bisek. Projekty te zostały przygotowane we współpracy z wałbrzyskimi organizacjami pozarządowymi. Informacja o tym czy otrzymają dofinansowanie będzie znana najpóźniej w grudniu tego roku.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.
Jesteśmy grupą osób, którym zależy na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych w nierównej walce na bardzo konkurencyjnym rynku w Polsce. Zapraszamy na Bieszczadzką Integrację Operatorów Telekomunikacyjnych, która odbędzie się w dniach 03-05 września 2024r. (wtorek-czwartek).
Spotkanie skierowane jest do właścicieli wybranych firm telekomunikacyjnych oraz kadry zarządzającej, którzy chcieliby posłuchać oraz opowiedzieć o sprawdzonych i działających rozwiązaniach w prowadzeniu biznesu telekomunikacyjnego. Nie będą to jednak nudne wykłady ale spotkanie w luźnej atmosferze przy inspirujących rozmowach, dobrym jedzeniu, wybornych trunkach i doborowym towarzystwie.
Na miejsce tego wyjątkowego spotkania wybraliśmy Eden Rajskie SPA położone w Bieszczadach, bezpośrednio nad rzeką San, nieopodal Jeziora Solińskiego. Obsługa tego wyjątkowego miejsca zadba o atmosferę relaksu, a Państwo zdecydują czy najlepiej o biznesie rozmawia się w basenie, saunie, jacuzzi, czy przy zastawionym stole, podczas spaceru w górach a może w kajaku podczas spływu. Zależy nam na kameralnym charakterze spotkania tak aby każdy z każdym miał okazję porozmawiać, dlatego liczba miejsc jest ograniczona.
W dniu 19 marca br. Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podpisał umowę o powierzenie grantu "Cyberbezpieczny Powiat Wałbrzyski", który został wybrany do dofinansowania w konkursie grantowym pn. „Cyberbezpieczny Samorząd”, realizowanym w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC), Priorytet II: Zaawansowane usługi cyfrowe. Działanie 2.2. – Wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa”.
czytaj więcej