W ostatnich latach zanotowano rosnącą liczbę innowacji, która wymusza stworzenie narzędzi do diagnostyki poziomu innowacyjności w firmach. Na rynku brakuje jednak efektywnych rozwiązań, które nie tylko analizowałby bieżącą sytuację przedsiębiorstw, lecz również wskazywały najbardziej efektywne sposoby, dostosowania się firm do szybko zmieniających się warunków rynkowych.
Jednakże z analizy rynku wynika iż brak jest usług polegających na badaniu klimatu innowacyjnego organizacji, a w szczególności przedsiębiorstw. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowa inicjatywa Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice" oraz Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM.
Parki naukowo-technologiczne są instytucjami otoczenia biznesu, które najbardziej aktywnie wspierają wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Ich aktywność jest ukierunkowana na działania inkubacyjne, tworzenie dogodnych warunków do powstawania innowacyjnych firm technologicznych oraz na transfer innowacyjnych technologii z jednostek naukowych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Działania realizowane przez dwa parki naukowo-technologiczne pod wspólną nazwą "Audyt poziomu kreatywności i absorpcji innowacji w przedsiębiorstwie" ma na celu stworzenie w ciągu trzech lat dogodnych warunków do wymiany doświadczeń i wspólnej obsługi innowacyjnych przedsiębiorstw. Dysponując doświadczeniem i kadrą oba ośrodki wprowadzą do swojej oferty nowej usługi proinnowacyjnej na rzecz przedsiębiorstw.
Audyt innowacyjności to usługa służąca ocenie innowacyjnych działań realizowanych w organizacji. Jak mówi koordynator projektu Wojciech Grzyb „Oba parki mają możliwość przeprowadzenia w przedsiębiorstwach ponad 300 audytów, które pozwolą na określenie profilu firmy pod względem gotowości do wprowadzenia innowacji, stylów zarządzania, podejść do myślenia o przyszłości, sposobów rozwiązywania problemów. Wartość szacunkowa jednego audytu wynosi ok. 7200 zł, jednakże przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z audytem, który jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej".
Trwający kilka godzin audyt obejmie przeprowadzenie wywiadu na dwóch poziomach: zarządu i menedżerów firmy. Dzięki temu badanie innowacyjności zweryfikuje stopień gotowości do wdrażania innowacji, a badanie stylów rozwiązywania problemów umożliwi określenie indywidualnych obszarów kreatywności oraz wytyczenie kierunków indywidualnego rozwoju pracowników. Wybrane przedsiębiorstwa będą miały możliwość skorzystania z usługi doradczej oraz szkoleniowej wspomagającej rozwiązywanie problemów i pokonywanie wyzwań. Cały proces ma charakter poufny, dlatego też instytucje audytujące oraz audytowane firmy podpisują umowę o zachowaniu tajemnicy biznesowej.
Wyniki audytu będą źródłem wiedzy o wykorzystaniu innowacji w praktyce funkcjonowania firmy i wskaże, czy jej działania innowacyjne są skuteczne i na tyle efektywne, że mogą stanowić źródło przewagi konkurencyjnej. Pozwolą na ocenę skuteczność i efektywność innowacyjnych działań prowadzonych w firmie, a także przyczynią się do stymulowania rozwoju i doskonalenia strategii innowacyjności przedsiębiorstwa. Rezultatem audytu powinna być zmiana mentalności osób zarządzającymi firmami i wprowadzenie do przedsiębiorstw trwałych mechanizmów zarządzania innowacyjnością.
Oferta kierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich 3 latach wprowadziły innowacje technologiczne, procesowe lub produktowe w skali kraju, europejskiej lub światowej. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy do projektu dostępne są na stronie www.audytinnowacji.pl.
Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice" jest wspólnym przedsięwzięciem gliwickiego samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Śląskiej. Poznański Park Naukowo-Technologiczny powstał w maju 1995 roku w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i jest pierwszą tego typu instytucją w Polsce. Oba Parki współpracują z około 100 innowacyjnymi firmami.
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Poznań
Patroni Medialni: Bankier.pl, Portal Innowacji, MamBiznes.pl, Equity Magazine
Patroni: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, Północna Izba Gospodarcza, Dolnośląska Izba Gospodarcza.
Źródło: t-park.pl
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.