Wypracowanie trwałych mechanizmów prognozowania, planowania, zarządzania i reagowania na zmiany gospodarcze w powiecie wałbrzyskim to główny cel projektu realizowanego przez Instytut Rozwoju Społecznego z Wrocławia. Partnerem przedsięwzięcia, które potrwa do 30 września, jest Agencja Rozwoju Innowacji.
Organizatorzy projektu chcą włączyć w jego realizację jak największą grupę osób i organizacji. Dlatego jego hasłem przewodnim jest "Zmieniaj Wałbrzych”. - To zarazem adres naszej strony internetowej (www.zmieniaj.walbrzych.pl - red) oznaczający zaproszenie do wspólnego kształtowania zmian gospodarczych w powiecie wałbrzyskim. Tylko dzięki Państwa zaangażowaniu możemy zmienić region na silny. Dokonajmy tego w partnerstwie - zachęca Szymon Gawryszczak, prezes Agencji Rozwoju Innowacji.
Projekt został podzielony na trzy etapy. Pierwszy to diagnoza potencjału gospodarczego powiatu wałbrzyskiego.
- Żeby skutecznie poradzić sobie z jakimkolwiek problemem trzeba poznać jego przyczyny. Dlatego formuła projektu jest bardzo trafna – zaznacza posłanka Katarzyna Izabela Mrzygłocka. Kolejnym etapem jest opracowanie partnerskiej strategii zarządzania zmianą gospodarczą.
- Priorytetowe będą dla nas palące problemy, w tym problem bezrobocia, zmieniająca się koniunktura gospodarcza czy brak wykorzystania potencjału kobiet na rynku pracy. Uwzględnimy również długofalowy rozwój regionu, m.in. poprzez udzielenie wsparcia dla rozwoju przedsiębiorczości czy działania na rzecz wzmocnienia kontaktów gospodarczych.
Chcemy zapobiec dalszej „ucieczce” młodych, wykształconych ludzi i zbudować ozytywną markę powiatu wałbrzyskiego – mówią realizujący projekt. Ostatnim, trzecim etapem będzie wdrożenie wypracowanej strategii. W tym celu powstanie Rada Gospodarcza Regionu Wałbrzyskiego, która stanie się organem doradczym, wdrażającym i opiniotwórczym. Radę tworzy obecnie 30 podmiotów - reprezentanci kluczowych dla regionu branż, instytucji i organizacji, jednak jej formuła jest otwarta. Każdy, kto chce zmieniać region wałbrzyski na lepsze- powinien się w niej znaleźć. Rada jest niezależna politycznie i nie będzie w pełni zinstytucjonalizowana, co wzmocni jej elastyczność reagowania i pozwoli zachować otwartość na nowych członków.
- Z naszych doświadczeń wynika, że tylko takie zarządzanie zmianą gospodarczą realnie wpłynie na zmianę w powiecie wałbrzyskim – podkreślają koordynatorzy projektu. - Zmiana gospodarcza jest nieuchronna. Codziennie słyszymy o kryzysie, wzrastającej inflacji, niestabilności złotówki, bezrobociu, starzeniu się społeczeństwa, bankructwach firm a nawet państw. Lecz są też pozytywne aspekty zmiany, jak choćby organizacja Euro 2012 i spodziewany wzrost liczby turystów w regionie, czy ostatni sukces Wrocławia, który w 2016 r. stanie się europejską stolicą kultury. Wszystkie te czynniki wpływają na sytuację gospodarczą powiatu wałbrzyskiego. Od nas zależy, czy nadarzające się szanse przekonujemy w mocne strony, czy zdominują nas zagrożenia. Myślę, że wypracowana przez partnerów projektu Strategia Zarządzania Zmianą Gospodarczą w Powiecie Wałbrzyskim na lata 2011-2020 ułatwi prognozowanie i przyczyni się do wykorzystania nadchodzących zmian dla sukcesu tego regionu. - kończy Katarzyna Sapa-Mońska, Koordynatorka Projektu, wiceprezes Fundacji IRS.
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy przy współpracy z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego zapraszają na webinarium "Dotacje na usługi rozwojowe, kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy". Spotkanie informacyjne on-line dotyczy możliwości uzyskania wsparcia finansowego na usługi rozwojowe m.in. kursy, szkolenia, nabywanie, potwierdzenie kwalifikacji przez dolnośląskie firmy.
Jak się zapisać: Aby wziąć udział w webinarium, należy zgłosić swoje uczestnictwo na adres: Aleksandra.Kukula@dolnyslask.pl Po zgłoszeniu się otrzymacie Państwo indywidualny link do spotkania. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w webinarium jest bezpłatny. W razie problemów technicznych, prosimy o kontakt z organizatorem.
Do udziału zapraszamy: dolnośląskich przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na rozwój firmy.
Spotkanie odbędzie się: 22.10.2024 (wtorek), w godzinach 10.00-11.20 poprzez platformę on-line Zoom.
Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do nowo powołanej Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji. Jest to najważniejsze forum współpracy samorządu Dolnego Śląska z firmami, sektorem nauki i badań, instytucjami otoczenia biznesu i innymi uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji zaprogramowane w Dolnośląskiej Strategii Innowacji 2030, a zarazem istotny element procesu przedsiębiorczego odkrywania.
Celem prac grupy jest stała identyfikacja i monitoring wskazanych obszarów rozwojowych w regionie, określanych jako inteligentne specjalizacje, określanie kierunków rozwoju oraz najbardziej perspektywicznych nisz, w które powinny być inwestowane środki przeznaczone na wzrost innowacyjności. Celem jest również zapewnienie stałej kooperacji pomiędzy stroną samorządową a uczestnikami dolnośląskiego systemu innowacji. Współpraca ta z jednej strony pomaga dostosować politykę innowacyjną Dolnego Śląska do potrzeb przedsiębiorstw, uczelni, sektora badawczo-rozwojowego, otoczenia biznesu i użytkowników innowacji, oraz co najważniejsze, jest także dla uczestników miejscem animowania współpracy i inicjowania wspólnych projektów i przedsięwzięć. Samorząd zakłada możliwość organizowania zespołów zadaniowych/tematycznych w ramach Grupy Roboczej ds. Inteligentnych Specjalizacji, ukierunkowanych na animację przedsięwzięć w obszarze konkretnej specjalizacji.
Z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w wyjątkowym wydarzeniu szkoleniowo-matchmakingowym „Nauka dla Biznesu”, które odbędzie się 18 września 2024 roku (spotkania matchmakingowe na żywo i online w dniach 19-20 września). Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.
Spotkanie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, biznesu oraz instytucjami otoczenia biznesu.
Dla uczestników wydarzenia „Nauka dla Biznesu” przewidzieliśmy zniżkę na udział w równolegle odbywającej się konferencji PORT for Health 2024.
Szybkozłączki kablowe to praktyczne i łatwe w użyciu narzędzia, dzięki którym szybko i pewnie wykonamy połączenie przewodów elektrycznych, w dodatku bez konieczności używania narzędzi zaciskowych. Elementy te działają na zasadzie sprężynowej, co oznacza, że wystarczy włożyć przewody do specjalnych otworów w szybkozłączce, a sprężyna wewnątrz utrzyma je w miejscu.
Szybkozłączki kablowe są cenione ze względu na swoją prostotę użycia i skrócenie czasu potrzebnego do wykonania połączeń elektrycznych.
Obsługa prawna spółek jest jednym z ważniejszych obszarów działalności dla wielu kancelarii prawnych i radców prawnych. Współcześnie, w dynamicznym środowisku biznesowym, właściwa i kompleksowa obsługa prawna jest niezbędna dla zapewnienia stabilności i sukcesu przedsiębiorstw.
Obsługa prawna spółek obejmuje szeroki zakres działań, mających na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ochronę interesów spółki i jej właścicieli.